Şehirler arası nakliyat Adından da anlaşılacağı üzere eşyaların bulunulan şehirden başka bir şehire güvenli bir şekilde, bu iş için özel belgeleri alınmış araçlarla taşınmasıdır. Şehirler arası evden eve nakliyat yaptıracak olan kişiler öncelikle güvenilir bir firma seçiminde bulunmalıdır. Bu da iyi bir araştırma ile elde edilebilir. Güvenilir derken, şehirler arası taşıma hizmeti veren yerdeki çalışanların işleri ile ilgili eğitimden geçmiş olması, eşyalar için sigorta yapılması, adını duyurmuş bilindik firmalar arasında olması kastedilmek istenmiştir. Nakliye hizmeti alınacak yer bu şartlar doğrultusunda seçilirse alınan hizmette sorun çıkması en aza indirgenir.

şehirler arası nakliyat

Şehirler Arası Nakliyat

Kişi veya kurumlar şehirler arası nakliye yapabilmek için zorunlu olarak alınması gereken belgeleri almalıdır. Bu belgelerden en önemlisi K yetkili belgelerinden olan K1 belgesidir. K yetkili belgeleri; Yurt içinde eşya taşımacılığı yapacak olan gerçek ve tüzel kişi ve kurumlara verilmektedir. Taşıma yapılacak şekile göre K1, K2, K3 olmak üzere üç çeşittir. K1 belgesi; bu belge 3.5 tonun üzerinde kamyon türünden olan araçlarla İstanbul şehirler arası nakliyat yapacak olan kişi ya da kurumların alması gereken yetki belgesi türünden olduğu için K2 belgesi alınması şehirler arası nakliyatta zorunludur. Bu belgenin ücreti ise günümüzde 19.372 liradır.

Şehirler Arası Nakliye Aşamaları

Hizmet alınacak yer belirlenip anlaşma yapıldıktan sonra taşınma olacağı gün hizmet veren kişiler gelmektedir. Eğer bir ofis taşıması gerçekleşecekse taşıma gününden önce hizmet veren kişiler gelmeli ve inceleme yapılarak taşıma planı hazırlanmalıdır. Ofislerde önemli belgeler bulunabileceği için ofis taşımacılığı evden eve nakliyattan daha özen gösterilmesi gereken bir taşıma şeklidir. Nakliyat hizmeti şehirler arası nakliyat olacağından dolayı gidilecek yol şehir içine göre daha fazladır. Bu da eşyaların zarar görme riskinin artması demektir. Bu nedenle işin eğitimini almış profesyonel kişiler eşyaların paketlemesini zararı en aza indirgeyecek şekilde yaparlar. Eğer ofis taşımacılığı yapılıyorsa belgeler kolilenerek kolay yerleştirilmesi için numaralandırılır. Eşyalar bu iş için K1 yetki belgesi almış araçlara taşınır. Sonrasında taşınılması gereken yere götürülerek aynı titizlikle eşyalar araçtan indirilip hizmet alan kişinin istediği yere yerleştirilir. Koliler ve eşyalar hizmet alınan yerin hizmetlileri gitmeden açılmalıdır. Eğer zarar gören bir eşya varsa bildirilmeli ve gösterilmeli böylece sigorta devreye sokulmalıdır.